1.Aktywność fizyczna 2.Dieta 3.Sen ->Przepis na ZDROWIE !

DODANE 28.03.2018

Czym jest i jak powinienie wyglądać wypoczynek ?

Wypoczynek powinien być traktowany jako jeden z trzech równoważnych elementów zdrowego trybu życia – obok zdrowiej diety i odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych. Korzyści są tak samo duże jak w przypadku pozostałych dwóch wymienionych elementów, choć trzeba zaznaczyć, że są to korzyści, które pojawiają się dopiero wówczas, gdy zdrowe spanie łączymy ze zdrową dietą i zdrowym ruchem. Jeśli niewłaściwie się odżywiasz i nie uprawiasz żadnych ćwiczeń fizycznych, nabawisz się problemów zdrowotnych – sam zdrowy sen niewiele ci tutaj pomoże. Z drugiej strony poukładane sprawy odżywiania się i aktywności ruchowej poprawią jakość twojego snu.

W istocie jedynie zastosowanie takiej hybrydy przyniesie ogromne pozytywne zmiany w twoim życiu.

Sen - mało docenianiay, niesamowicie ważny element lepszego życia

Rytm okołodobowy - 7 krokó do lepszego snu

  • Wyjdź z domu! Zestrój swój wewnętrzny zegar ze światłem naturalnym, a nie sztucznym.
  • Poświęć czas na to, by poznać swój naturalny rytm dobowy i dowiedzieć się, jak wpływa na ciebie.
  • Poznaj momenty maksymalnej i minimalnej aktywności i senności.
  • Moment szczytowej senności przypada na ogół na czas pomiędzy 2:00-3:00 na ranem. Jeśli kładziesz się do łóżka wtedy, gdy wstaje słońce, to walczysz z własnym zegarem biologicznym
  • Zwolnij o poranku: nagłe zerwanie się z łóżka niczym z bloków startowych może zaburzyć normalne funkcjonowanie organizmu Jakość snu wiąże się również z tym, co robimy tuż po przebudzeniu.
  • Niebieskie światło nie jest dobre wieczorem- przygaś je na tyle ile możesz. Poszukaj raczej czerwonego lub żółtego światła, nawet ciepłego światła świec.
  • Zaplanuj proste zmiany w zakresie obecnych nawyków, tak by lepiej zsynchronizować się z wykresem rytmu okołodobowego.

Dieta jest solidną podstawą zdrowia

Dużo lepsze efekty przynosi zastosowanie odpowiedniej diety w powiązaniu z odpowiednimi sposobami wypoczynku i regeneracji. 

Istnieją różne podejścia do kwestii zdrowego odżywiania, a Ty bez wątpienia możesz wybrać optymalny, najlepiej dopasowany do siebie. Wprowadzenie do diety jak najbardziej zróżnicowanej palety świeżych artykułów (twoje ciało łaknie świeżego pożywienia, jeśli nie sypiasz dobrze), unikanie produktów sztucznie wyhodowanych, modyfikowanych genetycznie czy ulepszanych chemicznie. Podstawowa kontrola ilości spożywanych soli i cukru, a także kontrola liczby spożywanych kalorii i ilości używek takich jak kofeina – to wszystko dogłębnie przebadano i określono jako dobre nawyki żywieniowe.

Woda - źródło życia - ile wody powinno się pić?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest także bardzo istotne. Każdy jest inny i ma inny rodzaj aktywności w ciągu dnia, zatem nie podążaj ślepo za najnowszymi rekomendacjami zdrowotnymi, wypijając hektolitry wody dziennie. Sportowcy tego nie robią. Wiedzą, że woda jest zawarta w posiłkach, zwłaszcza w dietach bogatych w warzywa i biorą na to poprawkę. To nie jest fizyka kwantowa: SŁUCHAJ SWOJEGO CIAŁA i pij wodę wtedy, kiedy odczuwasz pragnienie, a zwłaszcza po treningu. Adekwatna do naszych potrzeb ilość płynów jaką spożywamy, jest szczególnie ważna w drodze do osiągnięcia naszego zaplanowanego czasu snu. Bo jeśli przyjmiesz zbyt wiele płynów, może cię to zbudzić w nocy. Ponad to powinieneś starać się spożywać ostatni posiłek około trzech godzi przed ustalonym czasem zasypiania, zaś ostatnią lekką przekąskę możesz zjeść co najmniej dziewięćdziesiąt minut przed snem. Jedzenie „za późno” oznacza po prostu jedzenie zbyt blisko pory snu.

Jeśli zjesz coś o godzinie 21:00, a twój czas pobudki to godzina 6:30, powinieneś przesunąć porę zasypiania o jeden cykl – z godziny 23:00 na 0:30. Nie ma czegoś takiego jak „za późno”, o ile wszystko świadomie kontrolujesz, chodź jedzenie o później porze rzeczywiście może zakłócać twój naturalny rytm okołodobowy.

Nasze ciało uwielbia schemat i harmonię. Na twój rytm okołodobowy mogą wpływać pory jedzenia, zatem staraj się jeść o stałych porach, rozpoczynając od śniadania. Regularna pora pobudki będzie w tym względzie bardzo pomocna. Pamiętaj, że dobra dieta nie polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów, które pozwolą spać lepiej (choć lepiej oczywiście unikać potraw, które zakłócają sen), lecz powinna współgrać z dobrymi nawykami przed i posennymi oraz z ćwiczeniami fizycznymi, tak abyś naprawdę mógł czuć się coraz lepiej z dnia na dzie

Dieta, sen i ćwiczenia - przepis na zdrowie 

Podczas gdy dla ogółu ludzi odpowiedni czas przeznaczony na spanie jest czymś najzupełniej oczywistym w codziennym grafiku, dla sportowców czymś zupełnie oczywistym jest czas przeznaczony na codzienne ćwiczenia fizyczne. W końcu ćwiczenie to ich praca