Instruktor Fitness – kupić ćwiczenia wideo czy zatrudnić na żywo?

DODANE 14.06.2017

Przychodzi taki czas, że postanawiamy zrobić coś ze sobą i zaczynamy szukać dla siebie odpowiedniej formy treningu fitness. Do wyboru mamy kupno ćwiczeń  wideo i samotne trenowanie w domu, lub też wynajęcie instruktora fitness. Co lepsze?

Instruktor Fitness czy film wideo?

Na rynku jest sporo bardzo dobrych trenerów fitness o wieloletnim doświadczeniu, współpracującym z różnymi sportowcami. Każdy profesjonalny sportowiec posiada co najmniej jednego trenera. To dowodzi ich skuteczności, ale czy do zwykłego systemu treningowego potrzebny jest nam trener? Czy może wystarczą nam płyty z ćwiczeniami? Problemy pojawiają się już na samym początku, a są nimi trudności z wyborem odpowiedniej ścieżki treningowej. Wymaga to określonej wiedzy, ale również swego rodzaju doświadczenia. Każdy, kto interesuje się fitnessem wie, że w tej problematyce można wręcz utonąć – w internecie aż roi się od różnych – mniej lub bardziej sprawdzonych porad i systemów ćwiczeń. Nie jest łatwe odnaleźć się w tym gąszczu.

 A może jednak instruktor Fitness

Wynajęcie instruktora fitness oszczędza nam mnóstwo czasu poświęconego na przeszukiwanie internetu. Jego doświadczenie i fachowa wiedza przeprowadzi nas przez morze „diet-cud” i magicznych treningów, które sporo obiecują, a w rzeczywistości są bezwartościowe. W fitnessie nie ma bowiem dróg na skróty i nie można niczego osiągnąć bez długofalowego i uczciwego systemu ćwiczeń. Zaletą instruktora fitness jest to, że ten wysłucha nas, pozna nasze mocne i słabe strony, a treningi dopasuje do naszych indywidualnych potrzeb. Takiej możliwości nie dostajemy w przypadku nabycia kasety z ćwiczeniami, które są gotowym produktem, nie biorącym pod uwagę naszych osobistych predyspozycji czy predylekcji.

Instruktor Fitness sprawdzi czy dobrze ćwiczysz!

Filmy wideo naturalnie mają swoją rację bytu, dostarczają gotowy cykl treningowy, który często prowadzi znana i lubiana postać. Zaletą jest to, że ćwiczyć można samemu, bez wychodzenia z domu. Ćwiczymy gdzie i kiedy chcemy – jest to często jedyna oferta dla tych, którzy mieszkają w dosyć odludnym miejscu, z dala od większego miasta, gdzie przeważnie działają kluby fitness. Oprócz zalet, taka forma treningu ma też niestety swoje niedogodności i wady. Przede wszystkim ćwiczenia na nich są częstokroć prezentowane w sposób mało dokładny. Niektóre ćwiczenia źle przeprowadzane przekładają się później na nadmierną eksploatację stawów, prowadzącą do ich przeciążeń i drobnych urazów. Dodatkowo system treningów prezentowany na filmach nie zawsze może być dostosowany do naszych potrzeb, wagi czy diety. Wybierając taki rodzaj treningów musimy dbać, aby cały system był odpowiednio zharmonizowany z naszą sylwetką, wydolnością ale również efektami, jakie chcemy osiągnąć.

Indywidualny dobór diety

Kluczową kwestią dla powodzenia treningu jest też odpowiednia dieta, dobrana do rodzaju i formy wysiłku, dostarczająca nam komplet niezbędnych składników dających siłę na trening. Posiadając swojego trenera personalnego nie mamy takich zmartwień. Trener personalny ułoży nam właściwą dietę, dobierze odpowiednie ćwiczenia, ich kolejność, liczbę powtórzeń i ich intensywność, mając na uwadze nasze cele treningowe, ale również ewentualne ograniczenia – przebyte urazy, dysproporcje sylwetki i tym podobne osobnicze cechy. Instruktor fitness będzie czuwał nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń i szybko zareaguje, gdy coś będzie nie tak. Nie pozwoli on zbagatelizować nam niepokojących sygnałów pochodzących od naszego ciała, co często robimy podczas samotnych ćwiczeń.

Instruktor Fitness – dietetyk, trener, przyjaciel, doradca

Bardzo ważną kwestią, która nader często burzy nawet najlepszy system treningowy, jest sprawa motywacji. O tym jak ciężko czasem zebrać się do żmudnych ćwiczeń, wie chyba każdy. Każdemu przydarzają się chwile słabości i lenistwa. Tutaj zaleta posiadania trenera personalnego jest bezdyskusyjna. Każdy instruktor po prostu musi być dobrym psychologiem i terapeutą. Pomoże on znaleźć niezbędną siłę i energię, dzięki czemu trening stanie się przyjemnością, nie uciążliwym obowiązkiem. Trenerzy fitness mają ogromny wpływ na nasze nastawienie do treningu, uczą nie tylko ćwiczyć, ale motywować siebie oraz kształtować nie tylko ciało, ale również naszą psychikę. Dobry trener personalny to nie tylko instruktor ćwiczeń. To także przyjaciel, doradca, powiernik, ale także psycholog i dietetyk.

Reasumując, korzyści z posiadania własnego trenera personalnego są nadzwyczaj wymierne. Ciężko jest nawet porównać ofertę instruktora fitness do tego, co oferują ćwiczenia nagrane na taśmę wideo. Jedyną wadą jest w tym wypadku cena trenera, ale jeśli tylko dysponujemy odpowiednią kwotą, a zależy nam na pełnowartościowym treningu, to na pewno warto zainwestować. Kasety zaś można polecić tym, którzy z racji zamieszkania, lub ograniczeń finansowych, nie mają dostępu do dobrego instruktora fitness.

 Jezeli mieszkasz we Wrocławiu bądź okolicy i chcesz przekonać się o słuszności tej tezy, zapraszam do kontaktu!