Nadwaga i otyłość wśród dzieci

DODANE 17.01.2018

Nadwaga i otyłość to już choroby cywilizacyjne, które po części są skutkiem rozwoju naszej cywilizacji- coraz bardziej ograniczamy naszą aktywność fizyczną. Jednakże dodatkowo mamy bardzo łatwy dostęp do wysoko przetworzonych produktów, w których znajdują się potworne ilości cukru… Warto zaznaczyć, iż w niewiarygodnym tempie wzrasta otyłość wśród dzieci i młodzieży. 


Badania przeprowadzone wśród dzieci w wieku 6-9 lat mieszkających w Unii Europejskiej wykazały, iż w 2008 roku jedna czwarta z nich posiadała otyłość bądź nadwagę. Odsetek ten wzrósł w 2010 roku do jednej trzeciej i niestety w dalszym ciągu się powiększa, także wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Porównanie badań naukowych pozwala stwierdzić, iż w Polsce częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży zwiększa się o około 3% w skali dziesięciu lat. W przypadku zarówno nadwagi oraz otyłości wśród dzieci, oprócz przedstawionego powyżej negatywnego wpływu rozwoju cywilizacyjnego na nasze zdrowie, dodatkowo bardzo często problemem jest podejście i przekonania zarówno rodziców jak i dziadków. Bo otyłość u dzieci i nastolatków to problem całej rodziny!


Oczywiste jest to, że chcemy zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze życie, chcemy im dać to, czego my jako dzieci nie mieliśmy. Wszystko pięknie i ładnie, ale zapominamy przy tym o zdrowym rozsądku. My jako dzieci biegaliśmy po podwórkach, skakaliśmy gdzie się dało, wisieliśmy na trzepakach. Dzisiaj dzieci swój wolny czas spędzają przed komputerami, tabletami czy telewizorami, więc nie mają gdzie spalać kalorii. Których dostarczamy im znacznie więcej niż sami spożywaliśmy za dziecka, co drastycznie zmienia więc bilans kaloryczny u dzieci. Jednak prawdziwym problemem jest fakt, iż wiele osób w dalszym ciągu uważa, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko. “Zresztą, nawet jeśli jest trochę zbyt okrągłe, co w tym złego- przecież urośnie więc się wyciągnie”. Jednak kochani rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie, mamy dla Was smutną wiadomość- w większości przypadków się tak nie stanie, a zmiany które nadmierna waga wywoła u dzieci, będą miały swoje konsekwencje w jego późniejszym życiu.


Nadmierna otyłość jest jednym z głównych czynników zaburzających prawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci. Badania epidemiologiczne wykazują duży odsetek dzieci z nieprawidłową postawą ciała (dochodzący nawet do 50%) oraz uskarżających się na bóle kręgosłupa, przy czym ich liczba rośnie wraz z wiekiem. Konsekwencją zmiany ukształtowania kolumny kręgosłupa, a także otyłości oraz nadwagi jest zmiana położenia środka ciężkości, co powoduje zaburzenia w rozkładzie obciążenia ciała przenoszonego przez stopy. Dochodzimy więc do kolejnego elementu naszego ciała, którego funkcjonowanie, czy prawidłowe ukształtowanie zaburza nadmierna waga ciała.

Nie wspominając o negatywnych konsekwencjach pod kątem psychologicznym u dzieci otyłych, nadmierna masa ciała wpływa także na: zaburzenia gospodarki lipidowej, gospodarki węglowodanowej z cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby oraz generalnie narządów wewnętrznych, zespół policystyczny jajników, bezdech senny, zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniem kości i mięśni, zaburzenia emocjonalne a nawet zwiększenie predyspozycji do chorób nowotworowych w wieku dorosłym. 


Chcesz aby Twoje dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy, było pełne energii i zdrowia? Radosne i uśmiechnięte? Zadbaj o jego prawidłową wagę! Jeśli stwierdziłeś, że problem zbyt dużej masy ciała dotyczy Twojego dziecka, pierwszy bardzo duży krok masz już za sobą. Teraz ważne jest zbudowanie Twojej świadomości, nie tylko dietetycznej ale także tej związanej z zapewnieniem dziecku odpowiedniej aktywności fizycznej. Świadomy wybór zajęć i ich konsekwentne realizowanie jest bardzo istotne. Najnowsze badania wskazują, że jedną z najlepszych form aktywności fizycznej pozwalającą na efektywną utratę nadmiernych kilogramów jest trening siłowy.


Wspólnie zawalczymy o zdrowszą, lepszą przyszłość dzieci.