Jak działa nasz umysł? Dlaczego jedni mogą i robią, a inni chcą a nie mogą ?!

DODANE 16.11.2017

Ciało ma swoje limity, umysł jest nieograniczony!

Zazwyczaj często skupiamy się na tym co dzieje się poniżej szyi. Rzeźbimy ciało, bo uważamy, że jest niedoskonałe i problem jest właśnie tam (mimo, że do realizacji celu – >schudnę 10 kg w 4 miesiące zostało nam jakieś 10-20%), zapominając o tym, gdzie wszystko się zaczyna.

Wszystko się zaczyna w głowie. Jeśli nie będziesz gotowy mentalnie, to fizycznie nigdy nie będziesz przygotowany. To właśnie nasz umysł rozpoczyna przygotowania w każdej dziedzinie życia.

To co było, czyli przeszłość staje się filtrem teraźniejszości!

Umysł to model świata, wierzeń, przekonań, uwarunkowań, system ocen itd. Jest poznawalny po sposobie, w jakim radzę sobie z sytuacjami w życiu codziennym.

Umysł tworzy złudzenia i wyobraźnie. Warto pamiętać, że złudzenia również są elementem rzeczywistości i dla mózgu biologicznego są tak samo prawdziwe jak rzeczywistość!

Badania dowodzą, że ludzie, którzy wyżej oceniają swoją szczęście są zdrowsi. Zdrowie to w dużej mierze kwestia sposobu interpretowania świata podczas życia swoją własną codziennością. Oczywiście możemy sprawić i zoptymalizować, żeby inne czynniki przyczyniły się do tego, żeby nasze samopoczucie było lepsze. Regularna aktywność fizyczna, zdrowsze jedzenie, regeneracja, to wszystko sprawi, że na każdej płaszczyźnie będziemy dążyć do polepszenia ogólnej sytuacji naszego stanu zdrowia. Wszystko musi być na odpowiednim poziomie, zbalansowane. Nie mogę codziennie robić morderczych treningów, jedząc syf i balując co noc, zamiast regenerować się po treningu. Oczywiście, że mogę iść w skrajność, iść na 100% w trening i dietę, porzucić znajomości, zaniedbać rodzinę, pracę, bo pełne zaangażowanie wymaga poświęceń. Ważna w tym wszystkim jest głowa! To co chcę osiągnąć dzisiaj, gdzie chcę być za kilka lat, jakie mogą być tego konsekwencję, jaka jest rzeczywistość na dzień dzisiejszy, co mogę stracić, co zyskać? Człowiek to istota biospołecznopsychiczna, a to znaczy, że zmiany na którymkolwiek z tych poziomów mają wpływ na pozostałe.

Jakbyś żył, gdyby okazało się, że większość decyzji, które podejmujemy i wszystkie choroby, na które zapadamy nie są przypadkowe, a wynikają z podświadomych odgrywanych programów mentalnych, które wykształciliśmy w przeważającej większości w okresie naszego dzieciństwa?

Łatwo wpadamy w pułapkę racjonalnych wyjaśnień naszego zachowania czy choroby, na które zapadamy (przykład mojej znajomej: jako mała dziewczynka została wepchnięta do wody na basenie, przeżyła duży stres związany z tą sytuacją, dzisiaj jako dorosła kobieta ma alergie na chlor).  Przyczyna zawsze leży znacznie głębiej.

Każdy z nas zna osoby, które prowadziły zdrowy tryb życia, a mimo wszystko coś z ich zdrowiem było nie tak.

Pisząc o umyśle i dziedzinie jaką jest psychosomatyka nie mam na celu kogoś przestraszyć lub powiedzieć, żebyś porzucił wszystko co robił do tej pory, bo wszystko jest w głowie i jak „wyleczysz głowę” będzie super! Chodzi mi o coś więcej, o świadomość, szersze spojrzenie na pewne sprawy. Dzisiaj, kiedy czuję się dobrze, nie muszę ćwiczyć, „jeść dobrze”, dbać o regenerację, bo przecież jestem sprawny i co najważniejsze nic mnie nie boli (a jeśli nic nie boli to po co się męczyć i dbać o siebie, zacznie boleć – będę się martwił. Niestety to często spotykany pogląd dotyczące zdrowia. Zdrowie zaczynamy doceniać wtedy, kiedy je tracimy!). Właśnie, po to że każdego dnia, kiedy dbamy w sposób fizyczny o swoje ciało, staje się ono o kilka procent silniejsze, odporniejsze, bardziej zabezpieczone przed sytuacją, która wywoła u nas stres (a jak wiadomo nie da w dzisiejszych czasach unikać stresu, trzeba nauczyć się z nim żyć, by nie powodował spustoszenia w organizmie). Właśnie wtedy znaczenie będą miały zasoby naszego organizmu (kondycja fizyczna) na jakim poziomie są i jak zareagują na sytuację stresową i jaki koszt poniesie nasz organizm względem zdrowia (spłynie to po nas? czy zaczną się problemy dużo poważniejsze?).


Każdy widzi pracę, którą już włożyłeś, ale to czego nie widać determinuje jak daleko zajdziesz

✔️Bądź aktywny

✔️Zwracaj uwagę na to co jesz

✔️Szukaj balansu w życiu między pracą a odpoczynkiem.

✔️Myśl pozytywnie