CZŁOWIEK : Tarczyca i jej nadczynność

DODANE 07.07.2017

TARCZYCA

U kobiet gruczoł ten ulega okresowemu powiększeniu się w czasie ciąży i karmienia, a nawet w czasie krwawienia miesiączkowego.

Badania wykazują, że tarczyca powiększa się i jest aktywniejsza w warunkach ZIMNA i CIEMNOŚCI, w okresie głody natomiast ulega zmniejszeniu.

Z wiekiem czynność tarczycy słabnie. Tarczyca jest narządem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i życia organizmu oraz jednym z najważniejszych gruczołów regulujących przemianę materii.

Całkowity brak tarczycy powoduje :

  1. Obniżenie podstawowej przemiany materii w związku z czym następuje duży wzrost wagi
  2.  Zahamowanie wzrostu
  3.  Niedorozwój umysłowy ( u dzieci osłabienie procesów myślenia)
  4.  Zaburzenia w gospodarcze wodnej i mineralnej w postaci zwiększonego zatrzymania płynów oraz obniżenia stężenia jodu we krwi
  5.  Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Warunkiem koniecznym do prawidłowej czynności gruczołu tarczowego jest odpowiednie stężenie JODU we krwi.

Jod ma podstawowe znaczenie w produkcji jego hormonów. Organizm czerpie jod z pożywienia i wody – wydala go z kałem, moczem oraz wydychanym powietrzem.

Dieta uboga w białko, awitaminozy , choroby wyniszczające, jak również przewlekłe niedożywianie organizmu upośledzają wytwarzanie tyroksyny, co w efekcie jako wyraz samoobrony doprowadza do powstania wola. Powiększenie tarczycy wywołują również pokarmy zawierające duże ilości wapnia. 

Mechanizm współdziałania tarczyca- jajniki nie jest wprawdzie dokładnie poznany, wydaje się jednak, iż tyroksyna bezpośrednio pobudza czynności jajników oraz uczula tkanki na działanie żeńskich hormonów płciowych. Hormony jajnika natomiast działają hamująco na czynności tarczycy. Jajniki zawierają większą ilość jodu niż inne tkanki, nie wiemy jednak, jaką rolę odgrywa ten pierwiastek w gruczołach płciowych i czy istnieje związek między przemianą jodową jajnika i tarczycy.

 

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY – zaburzenie to, jak wynika ze statystyki, występuje 7-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn i pojawia się najczęściej w okresie przekwitania, ciąży oraz karmienia. Znane są również wypadki występowania jej u młodych dziewcząt w okresie pokwitania. U osób z nadczynnością tarczycy  czynniki emocjonalne powodują silną grę naczyniową, pod wpływem np. gniewu czy radości pojawiają się na ciele czerwone plamy, skóra staje się wilgotna, twarz ulega zaczerwienieniu, ogólna ciepłota ciała jest podwyższona. Osoby te chodzą zazwyczaj bardzo lekko ubrane, sypiają przy otwartych oknach. Wskutek wzmożonej skłonności do wzruszeń i zmienności nastrojów sprawiają wrażenie niezwykle przejętych wszystkimi sprawami. Bardzo łatwo ulegają zmęczeniu. Podczas wchodzenia po schodach odpoczywają kilkakrotnie. Poza tym skarzą się na wypadnie włosów z głowy, brwi i rzęs. Jednakże najbardziej charakterystycznymi objawami nadczynności tarczycy należą : wytrzeszcze oczu i powiększenie tarczycy. Istnieje bardzo duży związek między tarczycą a układem nerwowym.

Pamiętajcie wszystkimi procesami steruje głowa. Życzę spokojnej głowy, a co za tym idzie dobrego samopoczucia